לוחות אקריליק (פרספקס)

לוחות אקריליק (פרספקס)

אקריליק – המכונה גם פרספקס שקוף או זכוכית אקרילית, הוא חומר פלסטי רב- תכליתי ורבגוני, שמיוצר מגרגירים זעירים דמויי זכוכית, ומכיל מגוון יתרונות.

השימוש הראשון בלוחות אקריליק (פרספקס) נעשה בשנות ה- 30 לצורך ייצור חלונות למטוסים וצריחים, אולם כיום הוא משמש למגוון רחב מאוד של יישומים, ביניהם בניית אקווריומים, חלונות, שלטים, תצוגות קמעונאיות וחלונות ראווה, מחיצות עבור עסקים שפועלים על פי התו הסגול, דלתות למקלחונים ועוד.

את לוחות אקריליק (פרספקס) ניתן להזמין בדרך כלל כלוחות, שמגיעים בעוביים שונים, אולם הוא מגיע גם בצורת מוטות או צינורות שקופים. כמו כן, ניתן להזמין את לוחות אקריליק (פרספקס) במגוון שקיפויות ורמות צלילות שונות שנעות ממראה שקוף וצלול, דרך מראה חלבי ועד למראה אטום, ובמגוון צבעים. הוא נחשב לחומר חסכוני ועמיד ובעל תכונות ייחודיות שמעניקות לו גם יכולת מיגון גבוהה.

התכונות המאפיינות את לוחות אקריליק (פרספקס)

  • עמידות גבוהה באימפקט (אימפקט)
  • בהירות אופטית גבוהה מאוד
  • עמידות בפני קרני UV ותנאי מזג אוויר
  • יציבות ממדית מעולה
  • קלות משקל
  • עמידות כימית מעולה

היתרונות של לוחות אקריליק (פרספקס)

  • קל לייצר ולעצב לוחות אקריליק (פרספקס) – בעת חימום האקריליק הוא מתרכך וניתן לעצב אותו בקלות לצורות שונות על ידי שימוש בתבניות, אליהן יוצקים אותו. כאשר הוא מתקרר הוא שומר על צורתו המעוצבת, ומאפשר לעבד אותו, לקדוח בו, לחתוך אותו או לנסר אותו ממש בדומה לעץ.
  • לוחות אקריליק (פרספקס) השקוף בהיר ב- 50% יותר מהזכוכית, אבל חזק הרבה יותר ממנה. הוא נחשב לחומר הרבה יותר זול ועמיד בהשוואה לזכוכית, ומכיוון שהוא עמיד בפני טמפרטורות גבוהות ועמיד בפני תנאי מזג האוויר, פעמים רבות הוא מועדף על פניה.
  • כאמור לעיל, האקריליק הוא חומר שקוף מאוד, אך היתרון האמתי שלו הוא, שצבעו לא משתנה גם בחלוף הזמן. זאת אומרת, שהוא שומר על השקיפות שלו גם כשהוא מתבגר ולא מקבל גוון אפרפר או צהבהב, זאת בהשוואה למוצרים פלסטיים אחרים, שמראים לעתים קרובות את סימני הזמן. כשהוא מספק את אותו מראה אסתטי עם יתרונות אלו הוא הבחירה הטבעית עבור מסכי מחשבים, עדשות משקפיים, חלונות וכו'.
  • קל לשמור על האקריליק ולתחזק אותו, ואמנם יש כמה כללים שנוגעים לטיפול וניקיון האקריליק, אך באופן כללי אין לו דרישות תחזוקה יוצאות דופן או מוגזמות. באמצעות מטלית מיקרופייבר רטובה ניתן לנקות את לוחות האקריליק, ולבחון היטב שאין שום דבר שעלול לשרוט אותם. כמו כן, מומלץ להימנע משימוש במגבות נייר או מחומרים מבוססי אמוניה או חומרי ניקוי ביתיים שמכילים כימיקלים שעלולים לפגוע בלוחות ולתת להם מראה עכור או מעונן. הדרך הקלה והבטוחה לנקות את האקריליק היא באמצעות מים וסבון, ששומרים על מראה אקרילי מלוטש וחדש במינימום מאמץ.

חשוב לציין, שמבין כל היתרונות הללו, היתרון שעומד לזכותו של לוח אקריליק (פרספקס) יותר מכל הוא העמידות שלו. אף על פי שהוא חומר זול יחסית, הוא עמיד פי 10 יותר מזכוכית ושוקל רק כמחצית ממנה. אף על פי שהוא עלול להישבר בהפעלת לחץ רב, הוא נשבר לחתיכות משופעות ולא לחלקיקים חדים ומסוכנים, מה שהופך אותו לחומר בטוח מאוד בהשוואה לזכוכית. כמו כן, הוא צלול כמו הזכוכית, ולכן הוא בחירה נפלאה עבור כל פרויקט שכולל עבודת זיגוג, חלונות, דלתות מקלחונים ועוד.

אקריליק או פוליקרבונט?

גם לוחות אקריליק (פרספקס) וגם הפוליקרבונט הם מוצרים פלסטיים שמתאפיינים בתכונות דומות, ולכן השימוש בהם לעתים רבות הנו זהה. עם זאת, קיימים מספר הבדלים בין שני החומרים הללו, שהופכים כל אחד מהם לעדיף על פני האחר ביישומים ספציפיים.

ההבדל העיקרי בין האקריליק לפוליקרבונט הוא, שהפוליקרבונט כמעט בלתי ניתן לשבירה. אף על פי ששניהם עמידים בפני אימפקט, האקריליק עלול להינזק כשמפעילים עליו לחץ רב לעומת הפוליקרבונט שנחשב לחומר חזק יותר.

מסיבה זו הפוליקרבונט מבטיח יותר ביטחון ובטיחות, ומתאים יותר לבניית מחיצות מוגנות, שנדרשות בבנקים או עבור אמצעי מיגון שונים כמו מסכות לאנשי ביטחון לדוגמה. לעומת זאת, עבור עסקים שפועלים על פי התו הסגול הנדרש עקב מגיפת הקורונה העולמית, הפרספקס הוא בחירה טובה, יעילה וזולה יותר.

פרט לאמור לעיל, אף על פי שהפוליקרבונט מתאפיין בבהירות אופטית גבוהה, האקריליק שקוף וצלול ממנו, ולכן מתאים יותר ממנו עבור חלונות, דלתות למקלחונים וכדו'.