לוחות PETG

לוחות PETG הם לוחות תרמו-פלסטיים העשויים מחומר הנקרא פוליאתילן טרפתלט גליקול, ומכאן שמם. התכונות של לוחות ה-PETG הופכים אותם למתאימים מאוד לשימוש במגוון תעשיות ולמגוון מטרות. הם מצטיינים, בין היתר, בעמידות גבוהה לחום, בחוזק רב וביכולת עמידה מפני המסה ושבירה. השימושים העיקריים של הלוחות נעשים בתחום האריזות, בייצור לוחות פרסום ובייצור של סוגים שונים של מבודדים אלקטרוניים. בנוסף לכך, בחומר ה-PETG נעשה שימוש רב גם בתחום של הדפסות בתלת מימד.

איך מייצרים את הלוחות ולמה הם משמשים?

תהליך הייצור של PETG נעשה בשיטת האקסטורזיה , ניתן להשתמש בהם עבור מגוון שימושים תעשייתיים כגון תעשיית המזון והשתייה, כחומר שממנו מיוצרים מכלי מזון, בקבוקי שתייה וגם נעשה בו שימוש באריזות של מוצרים קוסמטיים שונים. גם בתעשייה הרפואית מרבים להשתמש ב-PETG, כמו למשל בייצור של שתלים ובאריזות של מוצרים רפואיים ופרמצבטיים.

שימוש נפוץ נוסף של לוחות ה-PETG נעשה בעולם הפרסום והשילוט. העובדה כי ניתן לצבוע בקלות את החומר, הופך אותו למועמד אידיאלי ליצירת שלטי תצוגה ופרסום.

תחום נוסף שנמצא בהתפתחות מתמדת בשנים האחרונות, ושנעשה בו שימוש רב בלוחות PETG, הוא תחום ההדפסה בתלת מימד. מדפסות תלת מימד הופכות להיות נפוצות ומתקדמות יותר ויותר, והתכונות של חומר ה-PETG הופכות אותו למתאים במיוחד להדפסה מהסוג הזה. כך, יכולים אנשי מקצוע שמייצרים דגמי תלת מימד בעבודתם, להשתמש בחומר שעלותו אינה גבוהה, הוא עמיד בפני כימיקלים ואינו משחרר ריח כאשר מדפיסים איתו.

היתרונות של השימוש בלוחות PETG

לשימוש בלוחות ה-PETG יש כמה יתרונות מרכזיים, גם אל מול חומרים מקבילים אחרים, כמו אקריליק ופוליקרבונט. היתרון המשמעותי ביותר של הלוחות הם חוזקם הרב ועמידותם הרבה. בנוסף לכך שהם עמידים מאוד לחום, גם בטמפרטורות גבוהות ביותר, הם חזקים מאוד ועמידים בפני שבירה ופגיעה. העמידות הזו מאפשרת לעשות בהם שימוש בעולם הדפסת התלת מימד, ביצירת שלטי תצוגה ושילוט ועוד.

יתרון נוסף של לוחות ה-PETG טמון בכך שהם ניתנים למחזור. התהליך של יצירת חומרים תרמו-פלסטיים הוא תהליך שצורך משאבים טבעיים רבים, ולכן היכולת למחזר את הלוחות מהווה יתרון משמעותי. בתהליך הפירוק של חומר ה-PETG ניתן לקבל שוב את מרכיביו הראשוניים, וכך ליצור פולימרים חדשים מהחומר הקיים.

יתרון נוסף שיש בשימוש בלוחות ה-PETG הוא שהעלות שלהם יכולה להיות נמוכה בעד 40% מהעלות של חומרים מקבילים בשוק. מדובר בפער מחיר משמעותי, שיכול להוזיל מאוד עלויות ייצור במגוון תחומי תעשייה, ולהפוך את הבחירה בלוחות לכדאית יותר, כאשר ישנה התלבטות בין כמה חומרים פלסטיים שונים.

מבחינת יכולת ההתאמה שלהם ליצירת תוצרים מעוצבים, לוחות ה-PETG הם שקופים כאשר מייצרים אותם, וניתן לצבוע אותם בכל צבע ולהפיק מהם תוצרים צבעוניים בכל סגנון שרוצים ובכל עיצוב, בהתאם למטרת השימוש בהם.

לסיכום

לוחות PETG הם לוחות תרמו –פלסטיים חזקים ועמידים במיוחד. לא כל חומר פלסטי בשוק הוא בעל רמת עמידות גבוהה כזו, ולכן ניתן ליהנות מהיתרונות של החומר בשימושים תעשייתיים רבים מאוד. חברת פלזית פוליגל מייצרת לוחות PETG איכותיים בסטנדרט ייצור גבוה, כפי שהיא עושה עם כל שאר החומרים התרמו-פלסטיים שהיא מייצרת. לוחות ה-PETG הם זולים יותר באופן משמעותי מחומרים פלסטיים מקבילים, ובשילוב עם היתרונות הנוספים שלהם, הם מהווים מועמדים אידיאליים לייצור תעשייתי בתחומים רבים.